Výměna zipu

Závěrečná část seriálu renovace lodní stříšky je na světě! Poslední krok jsme zvládli. Je březen a pomalu se schyluje k tomu, že půjde Amber opět na vodu. My i ona se už nemůžeme dočkat. Zima bývá pro nás vodomily velmi dlouhá. Nejraději bychom ji tak nějak přeskočili.

A teď k věci. Konec komentářů a jde se pracovat. Co budeme potřebovat? Dva kostěné rozpínací zipy s oboustrannými jezdci odolné proti UV záření, pevné a stabilní nitě, páradlo, oboustrannou transparentní lepicí pásku, nůžky, krejčovskou křídu nebo mýdlo a šicí stroj.

Podrobnosti o nitích, oboustranné pásce a použitém šicím stroji se můžete dočíst v minulém článku. Je zbytečné to tu znova popisovat.

Pozornost je nyní potřeba zaměřit na zipy. Vybírejte opravdu kvalitní odolný rozevírací zip s oboustrannými jezdci. Investice se vyplatí, protože vám zipy vydrží mnoho let bez potřeby výměny. V našem případě jsme asi po pěti letech vyměňovali spirálový zip, který není tak odolný jako kostěný. Zip musí zvládnout poměrně velký tah, protože drží těžké kusy silné plachtoviny.

12417645_567751976714160_3949595918350960103_n

Vše potřebné máme připravené, čím tedy začít? Nejprve pomocí páradla odstraníme starý zip. Ukázalo se, že s páradlem jde práce pěkně od ruky, a při trošce neopatrnosti s nůžkami nehrozí, že se nůžky v nestřeženou chvíli zabodnou do látky nebo ji dokonce prostřihnou. Po odejmutí starého zipu odstraníme zbytky nití.

odtranění starého zipu

Na stranu zipu, která se bude dotýkat tkaniny, přilepíme oboustrannou lepicí pásku. Poté z ní odstraníme ochrannou folii a zip přilepíme na rubovou stranu do míst, kde byl původní zip.

nalepení zipu

 

Při nalepování zipů dbejte na to, aby byly přilepeny správně. Pomocí krejčovské křídy nebo mýdla si naznačte střed a od něj na každou stranu 2,5 cm. Pro snadné zapínání zipů je tento krok velmi důležitý. Ty by se neměly dotýkat a musí být nalepeny střídavě, jak je vidět na obrázku níže. Přišité zipy budou pro snadné zapínání od sebe vzdáleny 5 cm. Nebojte, do lodi pršet nebude. Nad zipem je ochranná dvojitá látková lišta, která vniknutí vody spolehlivě zabrání. Ta po ní pouze sklouzne.

nalepení zipu

Všechny části zipu přišijeme cca 3 mm od okraje látky. V případě, že nemáme k dispozici zip o stejné délce jako je plachta, jeho konce ustřihneme. Přes konec zipu přišijeme proužek látky, aby se o něj jezdec při zapínání zastavil. Podívejte se na obrázek níže. Bohužel se mi někam zatoulala fotografie nového zipu s touto „zarážkou“, kde je situace mnohem hezčí, ale pro ilustraci jsem použila fotografii původní zarážky u spirálového zipu.

Přišívání zipu

A máme hotovo. Stačí troška trpělivosti a nový zip může sloužit po mnoho let.

Pro snadnější klouzání zipu, je vhodné čas od času použít lubrikant. Osvědčil se nám přípravek firmy Starbrite. Po aplikaci pasty je důležité otřít přebytečný materiál papírovým ubrouskem. Předejde se tím otisknutí pasty na plachtu v případě jejího sbalení.

Zip lubricant

Další články o renovaci a údržbě lodní plachty si můžete přečíst zde.

Před začátkem prací doporučuji se pobavit některými články z plaveb. Humoru není nikdy dost. Na našich plavbách jsme zažili spoustu zážitků, některé jsou humorné pouze pro nezúčastněné. Rozptylte se čtením a práce vám půjde krásně od ruky. Máte také nějakou humornou historku ze svých plaveb? Podělte se o ni s ostatními.

Napište nám svůj příběh na plavby@ivetarichterova.cz, rádi jej otiskneme v rubrice Příběhy čtenářů.

Ahoj, už brzy na vodě!

Iveta Richterová

Miluji plavbu na motorové lodi, mám více jak dvacetileté zkušenosti s prodejem lodního příslušenství. Jsem provozovatelkou plaveb pro radost na Vltavě v Praze i mimo ni. Předávám informace všem, kteří potřebují poradit s plavbou v ČR, s motorem či příslušenstvím na své nebo pronajaté lodi. Vás ostatní, kteří nevlastníte loď a rádi byste pluli, zvu na naše plavby. Více informací zde>> Jsem autorkou ebooku Proplouváme plavebními komorami bez stresu v 10 bodech. více informací zde>> Napsat mi můžete na plavby@ivetarichterova.cz Můj příběh si můžete přečíst zde>>
  • 12 rad před vyplutím, aby se plavba nestala noční můrou.

    Praktické rady před vyplutím pro každého.

  • Přihlášení plavidla na SPS snadno a rychle

    Průvodce papírováním krok po kroku pro úspěšnou cestu na úřad.

  • Ebook Proplouváme plavebními komorami bez stresu v 10 bodech

  • Romantické večerní plavby Prahou na lodi AMBER