Výměma slídových okének na plachtě

Po několika letech stará slídová okénka v naší plachtě dosloužila. Vlivem žhavého sluníčka za posledních pár letních měsíců začala tmavnout a tvrdnout. Ztvrdlá místa se začala lámat a objevily se trhliny.

Co s děravou plachtou, které navíc oslepla okénka? Nezbývá nic jiného, než vyměnit. Rozhodli jsme se, že si plachtu opravíme sami. S čalouníky máme sice velmi dobrou zkušenost, ale dodací lhůty a ceny už tak dobré nejsou.

Pokud se také budete pouštět do výměny slídových okének, budete potřebovat: UV odolnou slídu, pevné a stabilní nitě, páradlo, oboustrannou transparentní lepící pásku, nůžky a šicí stroj.

Bez názvu 2 kopie

Je potřeba koupit správný materiál a hurá na to. Nejprve jsme pořídili kvalitní nitě od německého výrobce Amann group Synton 30. Nitě Synton jsou plně syntetické. Vyznačují se vysokou pevností a stabilitou. Vlivem povětrnostních vlivů si zachovávají stálobarevnost, jsou odolné vůči oděru a vlhkosti. Co jsme velmi uvítali, bylo, že jsou odolné proti plísním, bakteriím a všem druhům běžně užívaných čistících prostředků. Nit nemá sklon ke smyčkování a při přestřihu se nerozkrujuce, což jsme uvítali hlavně při navlékání do jehly šicího stroje. Slída v různých tloušťkách a odolná vůči UV se běžně prodává v prodejnách typu kutil nebo v některých jachtařských prodejnách. Zakoupili jsme slídu s tloušťkou 0,75 mm. Výrobce uvádí vysokou světelnou propustnost, velmi dobrou odolnost proti slepení ve vrstvě, odolnost proti poškrábání, lze ho svařovat a má vysokou odolnost vůči UV záření.

Oboustrannou transparentní pásku jsme pořídili v prodejně s kutilskými potřebami. Šířka pásky 15 mm, délka 10 m. Konkrétně jsme vybrali výrobek firmy Milan. Na obalu výrobce uvádí perfektní přilnavost, která se nám opravdu osvědčila.

Páradlo, nůžky a obyčejný domácí šicí stroj značky Zetina jsme měli doma ve skříni. Stačilo oprášit a šlo se na věc.

Nejprve přišlo na řadu páradlo. Není sice podmínkou, ale podstatně ulehčí práci. Původní zničenou slídu jsme pomocí páradla oddělili od původní plachty. Odstranili jsme přebytečné zbytky nití.

Slídové okénko

Po párání našla své uplatnění oboustranná transparentní lepící páska. Nalepili jsme ji po celém obvodu okénka těsně u okraje z rubové strany. Odstranili jsme krycí folii a na ni jsme položili nový kus slídy, který měl tvar obdélníku přesahujícího dostatečně velikost okénka. Zvolili jsme tento postup z toho důvodu, abychom se nemuseli „prát“ s přesně ustřihnutým tvarem okénka. Důležité je, aby se nové okénko přilepilo k oboustranné pásce tak, aby bylo rovné a nezkrabacené lícovou stranou ven.

výměna slídového okénka

A jak správně tušíte, své slovo dostal šicí stroj. Připravili jsme návin spodních nití a vložili jehlu číslo 90 s tupým hrotem, aby slídu zbytečně neprosekal. Délku stehu jsme zvolili na maximální délku. V našem případě číslo 4. Nejprve jsme přišili slídu ve vzdálenosti cca 6 mm od okraje a zapošili. Celé jsme si to ještě zopakovali šitím stehu ve vzdálenosti 2 mm od okraje. Vznikl tedy dvojitý pevný steh.

Připravili jsme nůžky. Vhodné je, aby byly ostré, aby střih ve slídě byl rovný a přesný. Ustřihli jsme přebytečnou část slídy ve vzdálenosti 2 mm od okraje vzdálenějšího stehu. A bylo hotovo.

Výsledný efekt je velmi podobný tomu, který provedl před námi čalouník. S troškou trpělivosti se dílo podařilo. V našem případě jsme vyměňovali celkem tři okénka.

Další příspěvky týkající se renovace plátěné stříšky naleznete zde »

Chcete-li se podělit o vaše příspěvky, je pro vás připravena  rubrika Příběhy čtenářů. Rádi zveřejníme ten váš.

Iveta Richterová

Miluji plavbu na motorové lodi, mám více jak dvacetileté zkušenosti s prodejem lodního příslušenství. Jsem provozovatelkou plaveb pro radost na Vltavě v Praze i mimo ni. Předávám informace všem, kteří potřebují poradit s plavbou v ČR, s motorem či příslušenstvím na své nebo pronajaté lodi. Vás ostatní, kteří nevlastníte loď a rádi byste pluli, zvu na naše plavby. Více informací zde>> Jsem autorkou ebooku Proplouváme plavebními komorami bez stresu v 10 bodech. více informací zde>> Napsat mi můžete na plavby@ivetarichterova.cz Můj příběh si můžete přečíst zde>>
  • 12 rad před vyplutím, aby se plavba nestala noční můrou.

    Praktické rady před vyplutím pro každého.

  • Přihlášení plavidla na SPS snadno a rychle

    Průvodce papírováním krok po kroku pro úspěšnou cestu na úřad.

  • Ebook Proplouváme plavebními komorami bez stresu v 10 bodech

  • Romantické večerní plavby Prahou na lodi AMBER