Vcuclo nás bahno

Parný červencový víkend jsme se s naší Amber vydali na první týdenní plavbu z Prahy až do Týna nad Vltavou. V současné době je Týn nad Vltavou posledním splavným místem Vltavy. S menšími loděmi, které jsme do té doby vlastnili, jsme se tak daleko po vlastní ose nevydali. Dál proti proudu je již mělko.

Před koncem plavby se měla Amber podívat na Lužnici. Pražilo sluníčko a my jsme se chtěli vykoupat a poté doplout do Týna a přistát u městského mola, kde jsme měli zůstat přes noc.

„Tady už to musí někde být. Koukej vlevo,“ povídá Karel, můj muž. Blížil se 202. říční kilometr, soutok Vltavy s Lužnicí. Vlevo na nás vykoukla odbočka, hladina se slibně rozšiřovala. S vidinou toho, že se konečně po horkém dni zchladíme, jsme zabočili. Hladina se třpytila, sluníčko žhnulo.

Zrádný vjezd do pískovny

Zrádný vjezd do pískovny

Po pár metrech se ozval nějaký divný zvuk od motoru. Amber se lehce zachvěla a zůstala stát na místě. Vůbec jsme nechápali, co se děje. Přidání plynu znamenalo jen čeření kolem trupu; loď stála na místě. Podívali jsme se kolem, co se děje. Od zádi, kde se točila vrtule, se valila kalná zlověstná voda.

Najednou nám to docvaklo. Někdo nám říkal, že v blízkosti Týna je stará pískovna, kde už se dávno netěží. Vstup se časem zanesl bahnem a krásně nás přivítal. Bahno nás vcuclo a nechtělo pustit. Túrovali jsme motor naplno a bahno drželo jako beton.

Bahnivá lázeň

Místo činu

Vůbec jsme netušili, co máme dělat. Kolem nikdo a my jsme přicucnutí. Jít do vody a nějak loď odtáhnout, se nejevilo jako dobrý nápad. Fakt nám nedocházelo, co teď. Proběhlo ještě pár pokusů o vyproštění s motorem naplno, ale nic se nezměnilo, ani metr k dobru.

Hlavou nám probíhaly různé scénáře, ale žádný konstruktivní. Beznaděj se zrcadlila v našich očích. Bylo tam napsáno: „Dopluli jsme.“

Přáli jsme si, ať nám někdo pomůže a pokud možno ještě dnes. Přeci jen v těchto končinách není zrovna obvyklé, že by se to loďmi hemžilo.

Zdálo se, že se o nás pokouší halucinace. Po pár desítkách minut jsme v dálce slyšeli lehké vrčení lodního motoru. To není možné, ten zvuk je tu stále a dokonce se blíží. Bylo více než jasné, že halucinace nemáme.

Loď byla v lehké zatáčce, nebylo nic vidět. Napnutě jsme čekali, co se to k nám vlastně blíží, protože ten zvuk byl spíše vrněním.

Před zatáčkou se objevil malý motorový člun Barča se slaboučkým motorem. Spadla nám oběma čelist, takovou dobu jsme čekali a marně. V beznadějné situaci se musí zkusit i nemožné. Požádali jsme o pomoc, hodili lano a doufali.

DSCN5003

Barča vykoukla za zatáčkou

Mlask, mlask, mláááááásk. Amber se dala pomaličku do pohybu. Že by? Naděje umírá poslední. Barča zabrala z plných sil. A Amber se zase o kousek hnula. Hurá, už se pomalu posunujeme. Barča to zvládla. Nemožné se stalo skutečností. Po chvíli jsme byli zpět v plavební dráze, šťastní jak blecha.

Po chvíli bylo jasné, že Lužnice se nachází hned vedle. No raději, už jsme tam pro tentokrát nezatáčeli. Přeci jen není Lužnice řekou splavnou pro obytné lodě.

Pro zchlazení rozpálených těl jsme použili palubní sprchu a byli spokojení, že jsme z té šlamastiky zdárně vyvázli. Díky Barčo.

Během plavby zpět jsme měli jasno. Příští plavbu bez hloubkoměru a plavební mapy už absolvovat nebudeme.

20150621_160851

Nedílná součást každé naší plavby

20150621_161047

Hloubkoměr včas odhalí blížící se mělčinu

Pokud se chcete více dozvědět o Amber, klikněte zde.

Iveta Richterová

Miluji plavbu na motorové lodi, mám více jak dvacetileté zkušenosti s prodejem lodního příslušenství. Jsem provozovatelkou plaveb pro radost na Vltavě v Praze i mimo ni. Předávám informace všem, kteří potřebují poradit s plavbou v ČR, s motorem či příslušenstvím na své nebo pronajaté lodi. Vás ostatní, kteří nevlastníte loď a rádi byste pluli, zvu na naše plavby. Více informací zde>> Jsem autorkou ebooku Proplouváme plavebními komorami bez stresu v 10 bodech. více informací zde>> Napsat mi můžete na plavby@ivetarichterova.cz Můj příběh si můžete přečíst zde>>
  • 12 rad před vyplutím, aby se plavba nestala noční můrou.

    Praktické rady před vyplutím pro každého.

  • Přihlášení plavidla na SPS snadno a rychle

    Průvodce papírováním krok po kroku pro úspěšnou cestu na úřad.

  • Ebook Proplouváme plavebními komorami bez stresu v 10 bodech

  • Romantické večerní plavby Prahou na lodi AMBER