Úraz na palubě

Poslední prázdninový víkend předpověď počasí hlásala, že budou tropické dny. Letos jsme si sluníčka moc neužili, volba tedy byla jasná. Jede se na Slapy. Domluvili jsme se s našimi labskými přáteli, že nás na naší lodi navštíví.

Pod slapskou přehradou

Sobotní ranní čekání na traktor

 

Vypluli jsme v pátek odpoledne, abychom si užili celý víkend zalitý slunečními paprsky. Cesta zpět byla naplánovaná až na pondělní ráno, kdy je ještě po víkendu v provozu slapský traktor převážející lodě přes hráz.

V sobotu se k nám přidali naši milí přátelé, program byl jasný. Celý den plavba po Slapech, večer grilování a koukání na hvězdy. Po cestě jsme dělali zastávky na koupání. Voda byla příjemná, úplně zvala ke koupání.

Amber na Slapech

Amber na Slapech

Na Slapech bylo čilo. Všude se proháněly plachetnice, motorové lodě i vodní skútry. Mnoho lidí si chtělo užít posledního prázdninového víkendu. Nálada na palubě byla báječná. Už poněkolikáté jsme hupsli do vody a nechali se unášet vlnkami. Náš kamarád vylezl z vody celý spokojený. Ale co se nestalo, přehodil nohu přes bok lodi, mokrá noha se mu smekla a nekontrolovaně šel k zemi. No, pád to byl opravdu ošklivý. Kamarád zůstal nehnutě ležet pod sedadlem. Bylo zřejmé, že se při pádu hodně uhodil. Po pár minutách se vzpamatoval a nadzvedl se, za levým uchem se mu řinula krev.

Po krátkém  prozkoumání situace bylo jasné, že horní strana boltce u hlavy je natržená a rovněž vznikly dvě hlubší tržné rány na spánku a rameni. A teď mohu říct, že se vyplatí mít v lodi lékárničku (dle vyhlášky 334/2015 Sb. je povinnou výbavou, ne všichni ji však v lodi mají). Nevím, co bychom uprostřed Slap dělali, kde bychom hledali pomoc. Volat linku 112 mi připadalo docela zbytečné, přeci jenom by mohl potřebovat pomoc někdo v ohrožení života. Ránu jsem ošetřila sama, vydezinfikovala ji a natržený boltec zafixovala strečovým proužkem, aby rána srostla. Strečové proužky moc na ušním, členitém boltci neposlouchaly, nechtěly pořádně držet.

Lodní lékárnička

Lodní lékárnička

Na tržnou ránu na rameni jsem použila transparentní voděodolnou náplast, aby bylo možné se koupat. Strečové proužky a transparentní voděodolnou náplast jsem do lodní lékárny doplnila sama, nebyla standardní výbavou. Již jednou se nám voděodolná náplast osvědčila, když můj muž den po šití tržné rány na bérci v parném létě potřeboval zchladit orlickou vodou. Náplast je opravdu geniální, dobře přilne, nic nepropustí a po koupání se jednoduše odstraní. Poraněný tedy nemusí smutně koupat z paluby na ostatní, jak se koupou.

Hrůzně vypadající uklouznutí na palubě naštěstí dobře dopadlo, nedošlo k vážnějšímu poranění, náš víkendový pobyt na lodi mohl po ošetření rány na boltci, spánku a rameni pokračovat. Nic nebránilo tomu, abychom se všichni opět mohli koupat.

Na delší plavby doporučuji vybavit loď veškerým povinným vybavením, člověk nikdy neví… A když je s lodí vzdálen od civilizace, kde by hledal narychlo pomoc? Nehledě na to, že lajdáctví může způsobit zkažení celé plavby.

Přeji šťastnou a ničím nerušenou plavbu všem připraveným. 🙂

Iveta Richterová

Miluji plavbu na motorové lodi, mám více jak dvacetileté zkušenosti s prodejem lodního příslušenství. Jsem provozovatelkou plaveb pro radost na Vltavě v Praze i mimo ni. Předávám informace všem, kteří potřebují poradit s plavbou v ČR, s motorem či příslušenstvím na své nebo pronajaté lodi. Vás ostatní, kteří nevlastníte loď a rádi byste pluli, zvu na naše plavby. Více informací zde>> Jsem autorkou ebooku Proplouváme plavebními komorami bez stresu v 10 bodech. více informací zde>> Napsat mi můžete na plavby@ivetarichterova.cz Můj příběh si můžete přečíst zde>>
  • 12 rad před vyplutím, aby se plavba nestala noční můrou.

    Praktické rady před vyplutím pro každého.

  • Přihlášení plavidla na SPS snadno a rychle

    Průvodce papírováním krok po kroku pro úspěšnou cestu na úřad.

  • Ebook Proplouváme plavebními komorami bez stresu v 10 bodech

  • Romantické večerní plavby Prahou na lodi AMBER