První karamboly na řece

Chtěla bych se s vámi podělit o zážitky, nad kterými budou staří mořští a říční vlci  kroutit posměšně hlavou, ale začátečníci si z nich mohou vzít ponaučení.

V první řadě jsou to PŘESNÉ POVELY posádce – jak posádce věci znalé, ale hlavně neznalé.

O víkendu jsme měli na lodi rodinnou návštěvu. Brácha byl nadšený a protože se se švagrovou vyhřívali na přídi, tak se nabídl, že nám pomůže při připlouvání k molu. Fajn – říkám mu:“ Brácha, až budem u mola, tak vyskoč na molo a přivaž příď“. Vyskočil… ale bez lana v ruce! :):):) a koukal, kde co má přivázat. No jasně – neuvědomila jsem si, že na lodi (výletní parníky a pramice nepočítám) nikdy nebyl. Prostě jsem informaci o manévru a následné vykonání brala jako samozřejmost. Že má potom kapitán plné ruce práce s nově nastalou situací mezi zakotvenými loděmi, nemusím dále popisovat.

2

A další zážitek – stáli jsme přes noc na kotvě a družili se s posádkou druhé lodi, která byla přivázána k té naší a taky jištěná na své kotvě. Ráno při odplouvání jsem sedla za kormidlo, z naší přídě se ozvalo, že loď je volná, tak jsem se rozjela zvolna kupředu. A zepředu se ozval křik, co že to blbnu, když jsme ještě na kotvě a vláčíme ji pod sebou. Ta informace, že loď je volná, totiž patřila posádce vedlejší lodi, že jsou od nás odvázáni, ale ne mně – kormidelníkovi. Neznamenalo to, že je naše kotva vytažená a že můžu startovat.

Vypadá to, že zde upozorňuji na všeobecně známé postupy, které všichni dodržují a jenom mě pořád něco překvapuje 🙂 🙂 🙂

V druhé řadě je to NEPODCEŇOVÁNÍ nebezpečí

Příhoda z doby, kdy jsme si loď v dubnu před třemi lety pořizovali. Prodávající ji přivezl do Týnce n./L. Připevnili jsme motor, dali loď na vodu, zkontrolovali, jestli do ní neteče, motor jsme úspěšně nastartovali, zajásali jsme, jak je to všechno úžasné, nalodili jsme k první zkušební projížďce natěšený příbuzenstvo s dětmi a odrazili od mola. Dopluli jsme k Veletovské komoře, ubrali plyn před otočkou nazpátek, motor zaškytal a zdechnul. Kluci tahali za startovací šňůru jako zběsilí, zkoušeli všechno možné, ale motor ani neškytl.

A začal fofr… Vítr nás hnal na komoru a na lodi NEBYLO ŽÁDNÉ VYBAVENÍ. Vesla, kotva, háčky, vesty… NIC. Jen lana, kterými jsme měli vyvázanou loď u mola. Prostě nadšení blázni podcenili situaci. Nedalo se nic dělat, lana jsme svázali, přítel šel do trenek, skočil do té dubnové 12°C vody, popadl lano a plaval s ním ke břehu. U břehu ho vylovil rybář a loď s námi přitáhli společnými silami ke břehu. Samozřejmě suché teplé prádlo zůstalo v autě v maríně… No prostě všechno, co jsme mohli udělat špatně, tak to jsme udělali. Naštěstí vše dobře dopadlo, loď kamarádi odtáhli do maríny, přítel nedostal z té ledové koupele ani rýmičku a děti dodnes vyprávějí o adrenalínovém zážitku.

Z toho vyplývá, že i na našich líně plynoucích vodách není radno podceňovat situaci a raději být připraven na horší varianty se záchrannými prostředky na palubě.

3

Zkušenosti jsem tedy už nějaké posbírala, ale často se najde něco, co člověka překvapí a musí se se situací porovnat – občas hůř, občas lépe 🙂 :).  Proto se ze mě stal i vášnivý čtenář veškeré literatury, která se týká lodí – ať už motorových člunů na řekách, tak i plachetnic na mořích. Přečetla jsem i literaturu, kterou na těchto stránkách dámy zveřejňují formou E-booků a musím pochválit jejich jednoduché a výstižné zpracování.

A schválně. Najde se tu někdo z vás, kdo má podobně „humorné“ zážitky z vlastních plaveb? Předpokládám, že ano. Podělte se i vy s námi ostatními, ať v tom nejsme sami. Rádi se poučíme se i z chyb druhých.

Pohodové plavby bez zbytečného adrenalinu přeje Alena

4

 

 

 

Iveta Richterová

Miluji plavbu na motorové lodi, mám více jak dvacetileté zkušenosti s prodejem lodního příslušenství. Jsem provozovatelkou plaveb pro radost na Vltavě v Praze i mimo ni. Předávám informace všem, kteří potřebují poradit s plavbou v ČR, s motorem či příslušenstvím na své nebo pronajaté lodi. Vás ostatní, kteří nevlastníte loď a rádi byste pluli, zvu na naše plavby. Více informací zde>> Jsem autorkou ebooku Proplouváme plavebními komorami bez stresu v 10 bodech. více informací zde>> Napsat mi můžete na plavby@ivetarichterova.cz Můj příběh si můžete přečíst zde>>
  • 12 rad před vyplutím, aby se plavba nestala noční můrou.

    Praktické rady před vyplutím pro každého.

  • Přihlášení plavidla na SPS snadno a rychle

    Průvodce papírováním krok po kroku pro úspěšnou cestu na úřad.

  • Ebook Proplouváme plavebními komorami bez stresu v 10 bodech

  • Romantické večerní plavby Prahou na lodi AMBER