Příprava nádrže s pitnou vodou

Dlouho očekávaný příchod jara je tu. Nastává ta lepší stránka roku, tedy pro nás příznivce vodního motorismu. Připravujeme naše miláčky pro další sezonu a už se nemůžeme dočkat, až budeme opět brázdit Vltavu a Labe při dálkových plavbách.

Jedním z důležitých úkonů je příprava nádrže s pitnou vodou. Po zimě je potřeba důkladná očista. Přeci jenom bychom nechtěli konzumovat vodu, která stála v nádrži přes zimu. To je jasné.

nádrž na vodu

Nádrž na vodu

 

První věc, kterou bychom měli provést, je vypuštění „staré“ vody, pokud se v nádrži nějaká nachází. Mnozí z nás vodu před zazimováním lodi vypouštíme. Máme-li možnost, můžeme nádrž vyčistit přes inspekční víko pomocí mycí houby a pitné vody bez přípravku. Po čištění je vhodné nádrž několikrát propláchnout čerstvou vodou.

Další možností je čištění pomocí speciálního přípravku. Nádrž naplníme čerstvou vodou, přisypeme přípravek pro čistění vodních nádrží a necháme působit. Našim oblíbeným přípravkem se stal čistič vodních nádrží Yachticon. Obsahuje přírodní netoxickou kyselinu citronovou, která dokáže odstranit vápenaté usazeniny a uvolňuje ucpané vedení. Dalšími složkami přípravku jsou iontové aktivní látky, sodík, stříbro a chlorid. Ničí řasy a bakterie, eliminuje pachutě vody. Napomáhá zlepšení chuti a vůně. Jedno balení vystačí na 50 l pitné vody.

Clean a tank

Čistič vodních nádrží

 

Po působení přípravku vodu vypustíme a dvakrát nádrž naplníme čerstvou vodou. Vodu vypustíme, pokud je to možné, nádrž zkontrolujeme, zda je vše čisté a v pořádku. Potom nádrž znovu naplníme už naposledy. Velmi se nám osvědčilo použití vodního filtru při napouštění nádrže, připojí se na napouštěcí hadici. Filtrační schopnost je zachována pro 3000 l vody. Odstraňuje chlor a fosfáty z čerpané vody.

filtr

Ilustrační foto vodního filtru

 

Pro udržení vody v dobré kondici je vhodné aplikovat dezinfekci pitné vody ve formě prášku, tablet nebo tekutiny. Tento přípravek dokáže s vodou udělat úplné zázraky. Eliminuje pachy, udržuje vodu v pitné čistotě až po dobu šesti měsíců. Při správném dávkování je zcela bez chuti a zápachu. Po aplikaci přípravku je voda pitná již po 4 hodinách působení. Přípravek neobsahuje chlór. Ničí bakterie cholery, salmonely apod.

Při každém dalším naplnění nádrže je vhodné dezinfekci pitné vody přidávat v příslušném množství. Budete mít jistotu, že je voda vždy připravena k přímé konzumaci nebo k vaření. U tekutého přípravku stačí 2 kapky na 1 l vody, u práškového přípravku 1 g do 100 l vody.

Aqua clean kapky

Dezinfekce pitné vody – tekutina

Aqua clean tablety

Dezinfekce pitné vody – tablety

Aqua clean prášek

Dezinfekce pitné vody – prášek

 

Zajímají-li vás další články týkající se údržby lodi, sledujte můj blog. Články se v něm objevují v přibližně třítýdenních intervalech. Budu velmi ráda, když se také podělíte o své zkušenosti nebo zážitky a zašlete mi váš příspěvek na plavby@ivetarichterova.cz. S radostí váš příspěvek uveřejním.

Těším se, až se již brzo potkáme na vodě. Více o naší lodi se můžete dočíst v tomto článku ».

Pokud s plavbou začínáte, mohla by vám být dobrým pomocníkem elektronická kniha 12 rad před vyplutím, aby se plavba nestala noční můrou. Stáhnout si ji můžete zcela ZDARMA zde.

cover upravený

 

Iveta Richterová

Miluji plavbu na motorové lodi, mám více jak dvacetileté zkušenosti s prodejem lodního příslušenství. Jsem provozovatelkou plaveb pro radost na Vltavě v Praze i mimo ni. Předávám informace všem, kteří potřebují poradit s plavbou v ČR, s motorem či příslušenstvím na své nebo pronajaté lodi. Vás ostatní, kteří nevlastníte loď a rádi byste pluli, zvu na naše plavby. Více informací zde>> Jsem autorkou ebooku Proplouváme plavebními komorami bez stresu v 10 bodech. více informací zde>> Napsat mi můžete na plavby@ivetarichterova.cz Můj příběh si můžete přečíst zde>>
  • 12 rad před vyplutím, aby se plavba nestala noční můrou.

    Praktické rady před vyplutím pro každého.

  • Přihlášení plavidla na SPS snadno a rychle

    Průvodce papírováním krok po kroku pro úspěšnou cestu na úřad.

  • Ebook Proplouváme plavebními komorami bez stresu v 10 bodech

  • Romantické večerní plavby Prahou na lodi AMBER