Nasála nás elektrárna

Přicházím s článkem zmiňovaném v závěru ebooku 12 rad před vyplutím, aby se plavba nestala noční můrou.

Jako každoročně jsme si na konec září naplánovali plavbu na mělnické vinobraní. Máme to tam moc rádi. Zážitkem z vinobraní je už jen cesta po řece. Malebná krajina, rodinné domečky podél Vltavy, Hořínský kanál. Prostě krása všude kolem.

DSCI6201

Krása podél břehů Vltavy

Vyplouváme většinou už v pátek večer, abychom si plavbu dokonale vychutnali. Nocujeme nad plavební komorou Hořín na levém břehu u dalb. (Dalby tvoří ocelová konstrukce s vázacími prvky pro vyvázání lodí). Sobotní odpoledne věnujeme procházce Mělníkem, nákupem burčáku a výborného vína. V noci jsme na lodi a těšíme na ohňostroj, který je z tohoto pohledu krásně vidět.

DSCI6243

Nocování u dalb

Návrat domů začal nedělním ránem. Vypluli jsme hned po snídani. Ráno byla mlha; Hořínským kanálem jsme pluli velmi pomalu a používali zvukové signály. Kdo to zažil, ví, o čem mluvím. Bez klaksonu se v mlze prostě nedá plout. Nikdy nevíte, co se těsně před vámi objeví, když o sobě nedáte vědět. Cesta mlhou je proto dosti stresující.

11264903_896670863708403_6617151462314697238_n

Mlha by se dala krájet

Na konci kanálu se mlha konečně rozplynula. Oddechli jsme si. Čekala nás první plavební komora Miřejovice. „Snad už to dnes bude fajn a bez obav.“ Vpluli jsme do komory a stoupali. Na horní hladině se začal motor tak nějak dusit a zhasínat. Netušili jsme, co se děje. Po několikerých pokusech se nakonec nahodit motor povedlo, z komory jsme vypluli v pohodě.

Po vyplutí kousek nad jezem motor zase začal zlobit, až zhasnul úplně. Dokážete si představit tu hrůzu, když motor nestartuje a vy jste kousek nad jezem? To se vám hlavou honí všelijaké myšlenky. Vzhledem k ponoru naší Amber jsme si byli téměř jistí, že přes jez to nepůjde. Ani jsme si nedokázali představit, co by se mohlo stát, jak by celý ten neplánovaný průjezd dopadl.

Najednou se stalo něco neuvěřitelného. Nějaká tajemná síla nás táhla směrem k česlům miřejovické elektrárny. Vypadalo to, jako když Neptun drží Amber za kýl a táhne ji do bezpečí.

Foukal vítr a tajemná síla byla silnější a silnější, až jsme se řítili na česla. Buch buch a loď se zastavila. Rychle jsme ji uvázali k česlům, abychom zjistili, co se vlastně motoru nelíbí. Uvědomili jsme si, co byla ta tajemná síla. Česla patří miřejovické elektrárně, která byla zrovna ve chvíli naší plavby v provozu a nasála nás. Tím nás vlastně vysvobodila.

Amber utrpěla pár hlubokých škrábanců. Zamrzelo nás to, ale v dané situaci se to dalo rychle rozdýchat. No a co motor? Po chvíli pátrání můj muž Karel zjistil, že závadou byl palivový filtr, na který jsme zapomněli a včas ho nevyměnili. Ucpal se zrovna v té nejnevhodnější chvíli a palivo již nepustil.

20150705_133440

Škrábance

20150705_133429

A zase škrábance

20150705_133423

A do třetice zase škrábance

Náhradní filtr jsme s sebou neměli. Museli jsme improvizovat. Karel filtr vyřadil a palivový systém zapojil tzv. natvrdo. A plavba mohla pokračovat. Motor nás bezpečně dopravil až do Prahy. Filtr jsme vyměnili za nový. Teď už vždy víme, kdy potřebuje filtr vyměnit. Před každou delší plavbou proto prochází kontrolou. Vyplatí se to.

20150711_142347

Palivový filtr

Pokud se chcete více dozvědět o Amber, klikněte zde.

Iveta Richterová

Miluji plavbu na motorové lodi, mám více jak dvacetileté zkušenosti s prodejem lodního příslušenství. Jsem provozovatelkou plaveb pro radost na Vltavě v Praze i mimo ni. Předávám informace všem, kteří potřebují poradit s plavbou v ČR, s motorem či příslušenstvím na své nebo pronajaté lodi. Vás ostatní, kteří nevlastníte loď a rádi byste pluli, zvu na naše plavby. Více informací zde>> Jsem autorkou ebooku Proplouváme plavebními komorami bez stresu v 10 bodech. více informací zde>> Napsat mi můžete na plavby@ivetarichterova.cz Můj příběh si můžete přečíst zde>>
  • 12 rad před vyplutím, aby se plavba nestala noční můrou.

    Praktické rady před vyplutím pro každého.

  • Přihlášení plavidla na SPS snadno a rychle

    Průvodce papírováním krok po kroku pro úspěšnou cestu na úřad.

  • Ebook Proplouváme plavebními komorami bez stresu v 10 bodech

  • Romantické večerní plavby Prahou na lodi AMBER