Jak k nám přišla Amber, loď našich snů

Jednoho letního dne jsme se rozhodli, že dost již bylo rychlé jízdy na vodě. Pořídíme si jinou loď, dámu, která nám poskytne vše potřebné pro život na palubě. Rychlý sportovní člun, který jsme vlastnili, jsme chtěli vyměnit za loď, v níž se již pohodlně vyspíme, bude v ní dostatek místa na vaření, stolování, opalování a v neposlední řadě i na toaletu. To oceníme hlavně my holky, protože při plavbě nelze zastavit vždycky, když se nám zrovna začne chtít. J Měli jsme dokonce jasno i o výrobci. Inspiroval nás jeden náš kamarád, který takovou loď vlastní a je opravdu překrásná.

Sedla jsem tedy k internetu a začala bádat. Narazila jsem na jeden úžasný holandský web s bazarovými loděmi. Nepřeberné množství typů, barev, vybavení. Hlava mi z toho šla kolem. Hledala jsem, odepisovala na inzeráty, telefonovala. Výsledek byl víceméně stále stejný. Žádná odezva na emaily, telefony vesměs nikdo nebral a když ano, tak dotyčný zrovna nebyl doma.

Celá anabáze s hledáním a korespondencí trvala týden. Každý den jsem strávila na internetu pár hodin, až jsem ji objevila. To je ona. Konečně. A má krásné jméno – Amber. Je nádherná a její cena více než příznivá. Ty hodiny a hodiny u počítače se vyplatily. Prodávající mi ještě týž den odepsal, že Amber je opravdu ještě volná a že si pro ni můžeme přijet. Pádila jsem do banky vyměnit peníze, půjčili jsme si vlek, v práci si vzali dovolenou a hurá za dobrodružstvím.

Čekalo nás 850 km. Cestu jsme si důkladně připravili, vzali s sebou dvě GPS a pro jistotu i poznámky na papíře, aby nás nic nezaskočilo.

DSCN3716

Dokonalá příprava na cestu

Spočítali jsme si, kam dojedeme, abychom mohli ještě v rozumnou dobu ulehnout ke spánku. Zarezervovala jsem pokoj v penzionu a vyrazili jsme na cestu. Cesta s tak velkým vlekem ubíhala o něco pomaleji, než jsme si představovali. O půlnoci již bylo jasné, že ubytování nestihneme. Ve dvě jsme zastavili s tím, že už opravdu musíme spát.

Zastavili jsme u jednoho hotelu, který na nás vykoukl u dálnice. „Vše obsazeno,“ hlásil pan recepční. Co budeme dělat? Asi se mu nás trošku zželelo a tak nám poradil, že kousek ve vsi je hotel, kde by mohli mít volno. Povedlo se. Spletí maličkých kruhových objezdů, s vlekem nic moc zábava, jsme se dostali k cíli. Usměvavý pan recepční pro nás pokoj měl a dokonce nám našel i veliké místo na parkovišti.

Únavou jsme usnuli hned poté, co jsme padli do postele. Ráno nás přivítala vůně čerstvé kávy, plné stoly a milí usměvaví Holanďané. To se hned člověku lépe startuje do nového dne.

Krátce po snídani jsme vyrazili, čekalo nás ještě několik set kilometrů. Po poledni jsme KONEČNĚ dorazili na místo určení s obavou, jestli tohle všechno nebylo zbytečné a zda se nám Amber bude líbit nebo zda nebudeme muset objíždět přístavy a hledat ji fyzicky, tak jako já minulý týden na internetu. Přivítal nás sympatický a, jak jinak, usměvavý pán a povídá: „Amber už na vás čeká. Je to pár kilometrů do přístavu. Jedeme se na ni podívat.“ Čekala na nás. Krásná, vymydlená a prostě dokonalá.

DSCN3696

Nádherný ladný tvar

K našemu úžasu jsme dostali do rukou klíče s tím, abychom se svezli. Plni napětí a očekávání jsme vstoupili na palubu. Podívali jsme se na sebe a oba jsme zářili. To je naše Amber. Naše nová holčička. Otočili jsme klíčkem v zapalování. Motor chytil hned. Usměvavý pán nás nechal v našem úžasu a ať prý jedeme sami, že prý neumí plavat, usmíval se. Ti Holanďané jsou prostě úžasní. Klidně vám svěří loď a stále se usmívají.

Projeli jsme se kanálem a vůbec jsme už neuvažovali o tom, že bychom si měli vybírat jinou loď. Byla to prostě ona. Uvědomila jsem si, jak obrovské štěstí jsme měli. Našli jsme si loď podle fotografie a v reálu jsme neshledali žádný nedostatek.

Teď čekal naši Amber jeřáb. Chtěli jsme se zařadit do fronty, jelikož se na jeřáb chystala loď staršího manželského páru. Paní si zřejmě všimla našeho nadšení a pustila nás před sebe. Prý ať jedeme, ona že má dovolenou a nikam nepospíchá. Jeřáb měl svá nejlepší léta hodně dlouho za sebou, ale svou práci zvládl bez chybičky. Uf! Amber v mžiku visela ve vzduchu a vznášela se nad vlekem.

DSCN3705

Chvíle strachu

Bohužel nastal problém s tím, že byl náš vlek upravený na jiný typ lodi. Doma by nás to nezaskočilo, ale v cizím prostředí to problém opravdu byl. Navíc začalo docela hustě pršet. A to by asi nebyli Holanďané, které jsme si tak zamilovali, kdyby nám nepomohli. Několik mužů z přístavu vzalo do rukou nářadí a vlek upravili přesně tak, aby na něm Amber perfektně seděla. Měla před sebou přeci jen obrovský kus cesty. Práce jim šla hezky od rukou. Bylo vidět, že mají letité zkušenosti; všichni mokrá záda, ale opět úsměv na tváři. Za chvíli byl vlek připraven. Oddychla jsem si.

S velkou radostí jsem pánům poděkovala, a že bych se ráda vyrovnala za vytažení z vody a úpravu vleku. Pánové se na mě krásně usmáli a řekli: „To nestojí za řeč. Šťastnou cestu.“ Holandsko je prostě země úsměvů. Smějí se tam, i když prší. Pečlivě jsme připevnili loď na vlek vědomi si toho, že auto sice loď odtáhne, ale v TP má napsáno něco jiného. J Pohled na ten kolos za malým autem mi naháněl strach. Vyvstala obava, jak tohle zvládneme přes Německo. Studený pot mi naskakuje ještě teď, když si na to vzpomenu.

DSCN3724

Hurá domů

Amber byla na vleku. S prodejcem jsem chtěla vyřešit finance a vrátit se zpět domů. Zase neuvěřitelná věc. Loď na vleku, za naším autem, nezaplacená a pán povídá: „Pojedeme ke mně domů a tam vše dořešíme.“ „Jupí,“ zajásala jsem. „Podívám se do jednoho z těch nádherných holandských domečků.“ Domy v Holandsku jsou zvláštní. Na oknech nejsou záclony, je vidět skrz celý dům až dozadu na zahradu. Holanďané prostě nic netají.

Interiér byl nádherný; vybavení prakticky uspořádané, čisté a útulné. Vyřídili jsme formality a vydali se k domovu. Cesta tentokrát ubíhala ještě hůř. Co bychom taky mohli čekat od předimenzované pojízdné sestavy? Přes Holandsko jsme přejeli docela v pohodě a za světla. Blížilo se však obávané Německo. Dálnice, dálnice a zase jenom dálnice. Hodiny ubíhaly. Přišel večer, nastala noc. Byli jsme už velmi unavení nevyspáním, stresem a pomalou neubíhající cestou. Zastavili jsme na jednom dálničním odpočívadle. Dál už to prostě nešlo, museli jsme spát. Opustit auto s lodí jsme se neodvážili. Snažili jsme se na pár hodin prospat v autě.

Těsně nad ránem vedle nás zastavilo policejní auto. „Tááák a jsme zatčení,“ proběhlo mně hlavou. „Nezvládli jsme to a teď bude průšvih.“ Policista vystoupil z auta. Bledá jak stěna jsem na něj třeštila oči v očekávání toho nejhoršího. Vyschnuto v krku. K mému úžasu zamířil úplně jiným směrem, než jsme parkovali my. Vedle stál kamion, který byl zřejmě středem jeho zájmu. Nás si muž zákona vůbec nevšímal. Nastartovali jsme a plíživě opustili parkoviště s hrůzou v očích, zda si nás ještě kouskem oka nevšimne. PROŠLO to, do ČR jsme přijeli někdy dopoledne s velkou úlevou, že teď už to snad domů nějak zvládneme.

A taky že jo. V Praze nás vítalo sluníčko. Únava už byla obrovská. No a co myslíte, že jsme udělali? První cesta vedla do přístavu pod jeřáb. Přeci po tom všem nepůjdeme spát. Musíme zjistit, jak se bude Amber tvářit na vltavskou vodu. Přijala ji a s radostí nás vozí na našich četných výletech po celé splavné části Vltavy i Labe. Ročně s ní naplujeme mnoho set kilometrů. Přirostla nám k srdci.

Zde si můžete přečíst Můj příběh nebo Kdo jsem.

Iveta Richterová

Miluji plavbu na motorové lodi, mám více jak dvacetileté zkušenosti s prodejem lodního příslušenství. Jsem provozovatelkou plaveb pro radost na Vltavě v Praze i mimo ni. Předávám informace všem, kteří potřebují poradit s plavbou v ČR, s motorem či příslušenstvím na své nebo pronajaté lodi. Vás ostatní, kteří nevlastníte loď a rádi byste pluli, zvu na naše plavby. Více informací zde>> Jsem autorkou ebooku Proplouváme plavebními komorami bez stresu v 10 bodech. více informací zde>> Napsat mi můžete na plavby@ivetarichterova.cz Můj příběh si můžete přečíst zde>>
  • 12 rad před vyplutím, aby se plavba nestala noční můrou.

    Praktické rady před vyplutím pro každého.

  • Přihlášení plavidla na SPS snadno a rychle

    Průvodce papírováním krok po kroku pro úspěšnou cestu na úřad.

  • Ebook Proplouváme plavebními komorami bez stresu v 10 bodech

  • Romantické večerní plavby Prahou na lodi AMBER