Aplikace druků na lodní stříšku

Staré suché zipy přestaly fungovat. Častým používáním již nešly spojit, aby udržely srolovanou část bočnice lodní stříšky. Nové suché zipy jsme nechtěli znovu našívat, protože by nás za pár let čekala další výměna. Lepší variantou se zdá být aplikace druků. Toto řešení by mohlo být mnohem účinnější a dlouhodobé.

Bez funkčních suchých zipů to na lodi vypadá, jako na obrázku dole. Boční části plachty se pouze přehodí, což není zrovna trvanlivé řešení zvláště, když fouká vítr. Ani při proplavování plavební komorou to není vhodné řešení. Ve chvíli, kdy potřebujete přivázat loď k vázacímu prvku v komoře, se vám do práce plete nesrolovaná bočnice.

10576941_4470793543251_7246659154084145883_n

Je nutno vybrat správný typ druků. Materiál doporučuji nikl a typ pro středně silné nebo silné tkaniny dle toho, z jakého materiálu je ušita vaše plachta. Druky koupíte v prodejnách s lodním příslušenstvím, v textilních galanteriích nebo prodejnách pro kutily. Nejpoužívanější průměr druků je 15 mm. Prodávají se v sadě i s potřebným aplikačním vybavením.

Dále budeme potřebovat kromě plachty, na kterou budeme druky aplikovat, i krejčovskou křídu nebo krejčovské mýdlo, kladivo a prkénko. Lépe se pracuje s krejčovskou křídou, kterou lze dobře naostřit a snadno se z látky odstraňuje.

co budeme potřebovat 4

Nyní si vysvětlíme jednotlivé části aplikační sady viz obrázek nahoře. Vrchní část druku se skrývá pod číslem 1 a 2, spodní část druku je číslo 3 a 4. Pro vytvoření dírky pro protažení druku budeme potřebovat dílky X a Y. Pro aplikaci vrchního dílu druku budeme potřebovat dílky A a B. Pro aplikaci spodního dílu budeme potřebovat dílky A a C.

A můžeme začít. Neděste se, není to zase až tak složité. 🙂  Nejprve si připravíme plachtu. Místo, kde má být umístěn druk, označíme křížkem. Křídu nebo mýdlo si předem seřízneme, abychom mohli kreslit tenkou čáru. Spojnice čar by měly být přibližně 2,5 cm od okraje látky, aby se dal druk snadněji otevírat. Při otevírání chytneme snadno konec látky a druk rozpojíme.

Oprava lodní stříšky

Do bílého aplikačního elementu vsadíme dílky X a Y. Dílek X vložíme pod látku, dílek Y umístíme přesně do středu čar křížku. V tomto místě vytvoříme dírku. Bílý aplikační element se vsazenými dílky X a Y a umístěnými na správném místě zmáčkneme, aby se dotýkal látky. Po několika úderech kladivem v místě, kde se nachází dílek Y, vznikne dírka pro aplikaci druku. Dírky vytvoříme na všech místech, kde je budeme potřebovat, abychom nemuseli stále vyměňovat jednotlivé dílky v bílém aplikačním elementu.

vytvoření dírky

Na všech částech, kde bude vrchní díl druku, si vyznačíme křížky, tak jak to známe z předcházejícího kroku. Do bílého aplikačního elementu vsadíme dílky A a B a připravíme si vrchní díly druku (1 horní a 2 spodní). Krček dílku 1 prostrčíme dírkou, zespoda navlékneme spodní dílek 2. Ujistíme se, zda je horní díl 1 nahoře a spodní díl 2 dole pod látkou. Pod látkou vznikne mistička, která tvoří vrchní díl druku. Nyní přichází na řadu bílý aplikační element. Horní dílek 1 se dotýká dílku B v bílém aplikačním elementu. Spodní dílek 2 se dotýká dílku A v aplikačním elementu. Stiskneme aplikační element a několika údery kladivem druk roznýtujeme. Zkontrolujeme, zda se druk neotáčí. Pokud ano, práci z kladivem ještě jednou zopakujeme. Vrchní díl druku nainstalujeme do všech míst, na kterých má na plachtě být.

Vrchní díl

Půl práce už máme za sebou. 🙂 Na řadu přichází spodní díl druku. Na všech částech, kde bude spodní díl druku, si opět vyznačíme křížky.  Do bílého aplikačního elementu vsadíme dílky A a C a připravíme si spodní díly druku 3 horní a 4 spodní. Krček dílku 4 prostrčíme dírkou, seshora navlékneme horní dílek 3. Ujistíme se, zda je horní díl 3 nahoře a spodní díl 4 dole pod látkou. Pod látkou je vidět rovná plocha, na látce je výstupek dílku 3, který tvoří protikus k vrchnímu dílku druku. Nyní přichází na řadu bílý aplikační element.  Horní dílek 3 se dotýká dílku A v bílém aplikačním elementu. Spodní dílek 4 se dotýká dílku C v aplikačním elementu. Stiskneme aplikační element a několika údery kladivem druk roznýtujeme. Zkontrolujeme, zda se druk neotáčí. Pokud ano, práci z kladivem ještě jednou zopakujeme. Spodní díl druku nainstalujeme do všech míst, na kterých má na plachtě být.

spodní díl

Hotovo! Máme zbrusu nové druky na naší plachtě. Můžeme v klidu vyplout.

Pokud se chcete o naší lodi dozvědět více, klikněte zde ».
Zajímají vás další články o opravách a údržbě plachty? Klikněte zde »

Čeká vás první plavba? Nevíte, co vše před plavbou připravit, mohla by se vám hodit elektronická kniha, která je ke stažení zcela ZDARMA zde »

Máte nějaké dotazy k instalaci druků na lodní plachtu? Napište mi na plavby@ivetarichterova.cz Budu se snažit vám co nejlépe poradit, aby i na vaší plachtě zářily nové druky. 🙂

Iveta Richterová

Miluji plavbu na motorové lodi, mám více jak dvacetileté zkušenosti s prodejem lodního příslušenství. Jsem provozovatelkou plaveb pro radost na Vltavě v Praze i mimo ni. Předávám informace všem, kteří potřebují poradit s plavbou v ČR, s motorem či příslušenstvím na své nebo pronajaté lodi. Vás ostatní, kteří nevlastníte loď a rádi byste pluli, zvu na naše plavby. Více informací zde>> Jsem autorkou ebooku Proplouváme plavebními komorami bez stresu v 10 bodech. více informací zde>> Napsat mi můžete na plavby@ivetarichterova.cz Můj příběh si můžete přečíst zde>>
  • 12 rad před vyplutím, aby se plavba nestala noční můrou.

    Praktické rady před vyplutím pro každého.

  • Přihlášení plavidla na SPS snadno a rychle

    Průvodce papírováním krok po kroku pro úspěšnou cestu na úřad.

  • Ebook Proplouváme plavebními komorami bez stresu v 10 bodech

  • Romantické večerní plavby Prahou na lodi AMBER